Producenci

Kawa – najcenniejszy napój świata

Ropa naftowa generuje największe przepływy pieniężne na świecie, a zaraz za ropą jest kawa, powszechnie znany i lubiany czarny napój. Codziennie ludzkość wypija ponad 2 miliardy filiżanek kawy, tylko herbata jest częściej w użyciu.

Historia kawy

Jaka jest historia kawy? Jedna z legend głosi, że etiopski farmer zaobserwował wyraźnie pobudzone kozy gdy zajadały się  czerwonymi owocami kawowca. Skuszony sam spróbował i odkrył, że owoce te również pobudzająco zadziałały na niego samego i pozwoliły przetrwać do rana bez zmrużenia oka.

 Filiżanka kawyWorki z kawą

 

 • nowość
 • nowość
 • nowość

Fakty są takie, że do końca szesnastego wieku z uroków kawy korzystał jedynie świat arabski, a pierwszy europejski Coffee Shop powstał w Wenecji w roku 1640. Później kawa szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Jak widać w każdej legendzie jest jakieś ziarenko, w tym przypadku mamy ziarenko kawy.

W Polsce kawa zaczęła zyskiwać popularność w XVIII wieku i wówczas pojawiły się pierwsze kawiarnie: Kawiarnia Duvala czy “Za Żelazną Bramą”. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" wspomina, że parzeniem kawy na dworach szlacheckich zajmowała się kawiarka.

W PRL-u staropolskie zwyczaje parzenia kawy zaginęły, a porcelanową filiżankę zastąpiła szklanka, często musztardówka i ograniczono się do zwykłego zalania kawy wrzątkiem.

Od roku 1990 rynek kawy zaczął się rozwijać, a sama kawa zaczęła się również kojarzyć ze sposobem spędzania czasu i wychodzeniem z domu. Obecnie zwracamy uwagę zarówno na rodzaj i jakość kawy, którą spożywamy, jak i na sposób produkcji, uprawy czy palenia.  Ostatecznie najwyższej jakości kawa dotarła do Sklepu Zielarsko - Medycznego DARY ZIÓŁ w Głogowie.

Wyjątkowa kawa w sklepie internetowym daryziol.pl

Naszym klientom oferujemy zarówno świeżo paloną prawdziwą czarną kawę z dużą dawką kofeiny, jak i świeżo paloną kawę bezkofeinową oraz kawę z ekologicznego korzenia cykorii, mniszka lekarskiego, topinamburu, nasion konopi, nasion chia, a także zbóż i ziół. Oferujemy kawę ziarnistą i głównie zachęcamy do jej nabywania i mielenia jej w młynku bezpośrednio przed spożyciem. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego w sprzedaży mamy także kawę świeżo mieloną, bezpośrednio przed wysłaniem jej z palarni do naszego sklepu.

Czy taką kawę można kupić w hipermarketach i zwykłych sieciowych sklepach spożywczych? Jaką kawę wybrać by cieszyć się najwyższą jakością? Wielkie sklepy sprowadzają towar z najodleglejszych zakątków świata, tam już paloną i pakowaną. Jaką drogę ta kawa musiała pokonać od plantacji do palarni, a później do Twojego marketu? Ile czasu leżała na różnego rodzaju składowiskach i w magazynach?

Najlepszej jakości kawa świeżo palona na daryziol.pl zapewnia nam wyjątkowy aromat i delikatny smak. Występuje tu jednak istotna zależność: delikatność kawy wiąże się z zawartością kofeiny. Czyli im mniej kofeiny tym jest delikatniejsza. Najwyższe jakościowe wymagania spełniają zarówno arabica jak i robusta, a czym się różnią?

 • Arabica:

Zawiera z reguły od 0,9% do 1,5% kofeiny przez co jest uznawana za kawę łagodną, przeznaczoną dla smakoszy. Uprawiana jest na dużych wysokościach - około 2000 m nad poziomem morza.

 • Robusta:                                                                                                            

Zawiera nawet do 2,7% kofeiny przez co charakteryzuje się gorzkim i mocniejszym smakiem, a także silnym pobudzeniem. Robustę najczęściej wykorzystuje się jako do mieszanek kaw. Jest łatwiejsza w uprawie i mniej wymagająca przez co jest tańsza.

Oferta kawy świeżo palonej

Proponujemy najlepsze kawy z całego świata:

 • Brazylia
 • Meksyk
 • Kolumbia
 • Kuba
 • Etiopia
 • Indie
 • Papua Nowa Gwinea

Zapraszamy do naszego stacjonarnego sklepu w Głogowie na ulicę Grodzką 40 oraz do naszego sklepu internetowego www.daryziol.pl - do zobaczenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl