Dutkowiak Pierzga w miodzie 20% 400g
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Pierzga to nic innego jak pyłek kwiatowy zmagazynowany przez pszczoły w plastrach. Po zebraniu i dostarczeniu do ula pyłku pszczoła miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych i niewielką ilością miodu, następnie umieszcza to wolnej komórce plastra, ubija główką i pokrywa warstą miodu. Zabiegi te prowadzą do powstania warunków beztlenowych i procesu fermentacji mlekowej. Można pokusić się o porównanie - pyłek kwiatowy i pierzga to tak jak kapusta świeża i kiszona. W wyniku działania enzymów zawartych w ślinie pszczół zachodzi rozkład białek do peptydów i aminokwasów, wielocukrów na cukry proste. Pierzga w stosunku do pyłku staję się produktem łatwiej strawnym i przyswajalnym. W opnii konsumentów zyskuje pod względem smakowym.
Zarówno pyłek jak i pierzga to produkty niezbędne w rozwoju rodziny pszczelej. Pierzga szczególnie cenna jest w okresie przed wiosennym, kiedy niskie temperatury uniemożliwiają loty pszczół, w przyrodzie dodatkowo brakuje pyłku a potrzeby rodziny na skutek jej rozwoju rosną. Pierzga jest pokarmem białkowym, niezbędnym dla młodych pszczół produkujących mleczko /karmiących czerwiącą matkęi kilkudniowe larwy/. Brak pyłku i pierzgi w ulu prowadzi do słabego rozwoju rodzin i chorób pszczół.
Pierzga i pyłek kwiatowy mają zbliżony skład chemiczny. W pierzdze na skutek działania enzymów i fermentacji wzrasta poziom cukrów prostych, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych /NNKT/, kwasu mlekowego, witamin. Działnie pierzgi i pyłku kwiatowego również wykazuje analogię. Zaleca się ją w przypadku :
- niedokrwistości;
- cukrzycy;
- choroby jelit;
- choroby nadciśnieniowej;
- stanów wyczerpania psychicznego i fizycznego;
- braku łaknienia;
- chorób układu moczowego i prostaty;
Dawkowanie:
30 g dziennie przez miesiąc.
Mimo niekwestionowanych walorów zdrowotnych pierzgi i zapotrzebowania rynku niewiele pasiek pozyskuje ten produkt. Związane jest to koniecznością ponoszenia wysokich nakładów pracy, niszczeniem plastrow, ręcznym oczyszczaniem z drobin woskowych, ogólnie dość dużymi kosztami w całym procesie technologicznym/ maszyna do pozyskiwania, mrożenie, dodatkowa wymiana plastrów, pracochłonność/
Pasieka Dutkowiak to rodzinne gospodarstwo z 35-letnią tradycją i doświadczeniem.
Bogata przyroda, czyste środowisko pól i lasów Ziemi Lubuskiej.
Gwarancja jakości i pozyskiwania miodów zgodnie z naturą.
Chronić przed światłęm. Przechowywać w temperaturze do 18 stopni C.
Wartość energetyczna.